SosyalTarih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SosyalTarih

Sosyal Bilgiler ve Tarih Bilgileri Paylaşım Adresi : www.sosyaltarih.com

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM

YazarMesaj
SosyalTarih
Yönetici
Yönetici
SosyalTarih

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM Empty
MesajKonu: SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM   SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM Icon_minitimePerş. Ocak 14, 2010 9:04 pm

I. ÜNİTE:

Çevremizdeki bir olay yaşamın bir çok alanını etkiler. Örneğin mahallemize açılan bir okul o çevrede eğitimi (kültürel),etkiler, orada iş kollarının gelişmesini sağlar (ekonomik), insanların yaşamını etkiler (sosyal).

Olgu:

Kolayca anlaşılabilir,kanıtlanabilir ve bilimsel verilere dayanan bilgidir. Olgu kişiden kişiye değişmez.

Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ******’tür.

Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.

İnsan canlı bir varlıktır.

Görüş:

Kişiden kişiye değişen ve insanların kendi düşüncelerini yansıtan bilgidir.

En iyi takım Fenerbahçe’dir.

Türkiye’nin en güzel ili Çorum’dur.

En çalışkan insanlar Türklerdir.

Kavram:

Basit bir fikri veya gerçeği veya bir grup şeyi soyutlayarak ifade eden terim.

Sarı, kırmızı, mavi….. bunların hepsini “renk “ olarak ifade ederiz. Renk kavramdır.

Bir sınıfta Öğrenciler Ali, Ayşe vs. Hepsini birden “öğrenci” olarak ifade ederiz. Öğrenci kavramdır.

Yürümek ,koşmak,oturmak kelimelerinin kavramı ise “hareket”tir.

Genelleme:

Olgu ve kavramlardan daha kapsamlı bilgiler elde etmektir.

Bilimsel araştırma Basamakları:

1 – Konuyu belirlemek

2- Sorunun çözümüne ilişkin varsayımları (hipotez) yazmak.

3- Konuyla ilgili bilgi toplamak.
4- Kaynaklardan topladığın bilgileri sırala , hipotezleri test et.

5- Yazacağın metni oluşturma.

Dipnot:

Metni yazarken alıntı yaptığımız kısımları (cümle yada paragrafları) nereden ve kimden aldığımızı gösteren notlardır.

Kaynakça:

Yararlandığımız kaynakların adını belirtmemizdir.

Dilekçe hakkı:

Bir isteğimiz, sorunumuz olduğunda onun çözümünü istemek için yazılan kısa yazılara dilekçe denir. Her insan sorunu ve isteğini dile getirmekte özgürdür. Bu nedenle istediği kuruma dilekçe verebilir. Ve dilekçesine cevap verilmesi kanuni bir zorunluluktur. Dilekçesine en geç 60 gün (2 ay) içinde cevap verilmesi şarttır.

Bilgi edinme hakkı:

Bu da bir kişinin bir konu hakkında bilgi edinmek istemesidir. Her hangi bir kamu kuruluşundan istediğimiz konu hakkında bilgi edinme hakkına sahibiz.

****** ve sosyal bilimler:

Sosyal Bilimler deyince aklımıza tarih, coğrafya, edebiyat, Türkçe, psikoloji, sosyoloji, sosyal bilgiler, vatandaşlık gibi konular aklımıza gelmelidir.

****** ülkemizin geçmişini bilmemiz gerektiğini her defasında önemle vurgulamıştır. Çünkü tarihini bilmeyen toplumlar eski hatalarına tekrar düşebilirler. ****** aynı zamanda dilimize de önem vermiş ve Türkçe'nin geliştirilmesi için çalışmıştır.

Türk Tarih Kurumu (TTK) :

Türk Tarih Kurumunun amacı tarihimiz öğrenmek onu korumak , geliştirmek ve gelecek kuşaklara tarihimizi aktarmaktır. Bu amaçla ****** 1931 de Türk Tarih Kurumunu kurdurmuştur.

Türk Dil Kurumu (TDK):

Amacı Türkçe'mizi korumak, onu geliştirmek ve doğru Türkçe kullanımını sağlayarak gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu amaçla ****** 1932 de Türk Dil Kurumunu kurdurmuştur. Ayrıca Cumhuriyetin ilk yıllarında; Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF), halk evleri açılmıştır.
https://sosyaltarih.forumdizini.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 6. SINIF SOSYAL BİLGİLER test1
» ****** ve Sosyal Bilimler
» Sosyal Güvenlik Kurumları
» EKONOMİK VE SOSYAL HAYAT
» Sosyal Proje ve Performans Görevi toplu